Czy ptaki nadają się do hodowli?

Kraska zwyczajna to ptak, który w licznych regionach Polski występuje jako siwka. Jest to średniej wielkości ptak , będący przedstawicielem krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje obszary właściwie całej Europy. Najbardziej jednak upodobała sobie obszary południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę spotkać można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. Ostatnimi laty można zaobserwować wyraźny spadek liczby osobników tego gatunku. Można stwierdzić, że w pewnych krajach nie występuje już w ogóle. Warto wspomnieć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego można zobaczyć w Europie.

Hodowla ptaków

O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w wyszukanym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie cechuje się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których poszczególna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła są zaokrąglone. Kraska zwyczajna wyposażona jest także w bardzo silny, czarny dziób oraz nogi, które mają specyficzny żółtawy kolor.

W przypadku młodych osobników, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe. Do pierwszego roku życia, ptaki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych również sterówkami. W przypadku osobników starszych zauważyć można na piórach ciemnawą plamę oraz znacznie bardziej ostre zakończenie. Największa długość ciała kraski zwyczajnej to mniej więcej 32 centymetry, zaś rozpiętość skrzydeł tego ptaka jest w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie jest w większości przypadków większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *