W jaki sposób ptaki się rozmnażają?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych także wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te bardzo często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku znajdują się dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Tryb życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, ponieważ częściowo traktuje się go jako osiadły, a po części za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym wyrusza ona w kierunku południowej Europy albo też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie oraz umiejscowioną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską, a także Białowieską.

Rozmnażanie ptaków

Jest to ptak bardzo popularny na obszarze Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność wyróżnia się tam, gdzie nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na obszarze całego kontynentu. Pomimo, iż niejednokrotnie za najmniejszego ptaka traktuje się strzyżyka, to właśnie sięgający maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, zajmuje w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej W jaki sposób ptaki się rozmnażają?