Czy ptaki są stadne?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który mieszka w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Również w Polsce gatunek ten na pewno uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można w całej Europie.

Jego nietuzinkowe zestawienie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest bardzo łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają takie same ubarwienie , a także niezwykle zbliżone do siebie gabaryty. Przepiękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie podczas jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Stado

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, mógł określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których podaje się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Czy ptaki są stadne?