W jaki sposób ptaki się rozmnażają?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych także wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te bardzo często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku znajdują się dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Tryb życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, ponieważ częściowo traktuje się go jako osiadły, a po części za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym wyrusza ona w kierunku południowej Europy albo też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie oraz umiejscowioną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską, a także Białowieską.

Rozmnażanie ptaków

Jest to ptak bardzo popularny na obszarze Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność wyróżnia się tam, gdzie nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na obszarze całego kontynentu. Pomimo, iż niejednokrotnie za najmniejszego ptaka traktuje się strzyżyka, to właśnie sięgający maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, zajmuje w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma dosyć dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Zarówno osobniki damskie jak i męskie mysikrólika zwyczajnego posiadają zbliżone do siebie tak samo wymiary jak również ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niż spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zobaczyć można żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego wyróżnia się samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *